Elektronik sigaraların uzun süreli kullanımda etkileri ile ilgili ilk araştırma yayınlandı

Posted by vapeadmin 09/03/2017 0 Comment(s)

Elektronik sigaraların uzun süreli kullanımda etkileri ile ilgili ilk araştırma yayınlandı

Elektronik sigaraların uzun süreli kullanımda etkileri ile ilgili ilk araştırma yayınlandı. Normal sigarada yanan tütün ve sigara kağıdının aksine elektronik sigaralarda sıvı nikotin taşıyıcıları ve aromalar kullanılıyor, yanma yerine buharlaşma ile hem tat hem de duman görüntüsü oluşturuluyor. Her ne kadar duman olarak görünse de aslında oluşan şey buhar. Bu nedenle elektronik sigara içmeye “buharlama” terimi yaygın olarak kullanılıyor.

Buharlama sigara içmekten daha güvenli!

Her bir kaç ayda bir elektronik sigaralarla ilgili bir öncekinin aksini iddia eden yeni bir çalışma yayınlandı. Bir kaç yıl önce elektronik sigaraların popülerliğinin artmasıyla oluştu bu döngü. Tabi sürekli, buharlama mı yoksa sigara mı sağlığa daha zararlı sorusu üzerinde tartışıldı.

Sigaranın zararlarıyla ilgili akıllarda soru işareti yok çünkü onlarca yıldır tüketiliyor ve araştırılıyor. Şimdiye kadar elektronik sigara hakkında yapılan çalışmalarda ya sadece bir ürün üzerinde çalışma yapılmıştı ya da hayvan hücreleri üzerinde deneyler yapılmıştı.

İngilitere Kanser Araştırmaları (Cancer Research UK) tarafından gerçekleştirilen yeni çalışmada ise, uzun süreli elektronik sigara kullanımının doğrudan insan vücudu üzerine etkilerini kapsıyor. Sonuçlar umut verici.

Çalışmada 5 farklı grup inceleniyor:

1-Normal sigara içenler,
2-Eskiden normal sigara içip daha sonra sigarayı bırakıp elektronik sigaraya geçenler,
3-Eskiden sigara içiyorken şimdi sadece nikotin takviyesine kullananlar,
4-Hem sigara hem de elektronik sigarayı birlikte içenler,
5-Hem sigara hem de nikotin takviyesini kullananlar.

Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre sadece elektronik sigara içenler ve sadece nikotin takviyesi kullananlarda karsinojen (kanser yapıcı madde) oranları diğerlerinden belirgin olarak daha düşük.

181 hastaya ait idrar ve salya örneklerindeyapılan analizlerde, NNAL adlı kanserojen madde seviyesi; sigarayı bırakıp elektronik sigaraya geçenlerde %97.5 oranında düştüğü tespit edildi.

Çalışmada yer alan bilim adamların olan Lion Hahab, Digital Trends adlı dergiye yaptığı açıklamada “Çalışmadan çıkarmamız gereken özet sonuç şudur: sağlık açısından, normal sigara içmektense elektronik sigara içmek özellikle de kanser riski konusunda daha güvenlidir. Elektronik sigaralar normal sigaralardan kesinlikle daha az zararlılar.” dedi.

Kanser sigara içenlerin aldığı tek risk değil elbette diyor Shahab. Önümüzdeki dönemlerde yine uzun süre elektronik sigara içenlerde solunum ve dolaşım sistemleri üzerindeki etkileri üzerinde çalışmalar yapacaklarını aktarıyor.

Kaynak: http://annals.org/aim/article/2599869/nicotine-carcinogen-toxin-exposure-long-term-e-cigarette-nicotine-replacement

Leave a Comment