Elektroni Sigara ve Diş Sağlığı

Posted by vapeadmin 02/05/2017 0 Comment(s)

Diş eti çekilmesinin sebepleri

Diş eti çekilmesinin en yaygın nedeni diş eti hastalıklarıdır. Diş eti hastalıkları bakterilerin diş ve diş eti üzerinde plak oluşturmaları ile başlar. Temizlenmediği zaman bu plak sertleşir, tartar veya diş taşına dönüşür. Diş ve diş eti arasına sıkışan bu oluşumlardan çıkan asit, bakteri artığı ve toksinler diş etini aşındırarak diş eti çekilmesine yol açar.

Ateşli sigaranın bırakılması ile ortaya çıkan diş eti çekilmesi

Ateşli sigara kullanımı sırasında karbonmonoksit ve damar büzücü maddeler sebebi ile diş etleriniz yeterli oksijen alamaz ve sağlık bir kan dolaşımı olmaz. Sigarayı bıraktıktan sonra sigara tarafından zarar görmüş bu diş etleri olması gereken bir şekilde oksijen ve kan dolaşımına kavuştuğu için diş etleri kanamaya başlar. 
Ateşli sigaranın bırakılması ile birlikte ağız içinde yaraların çıkması, diş etlerinin kanaması, diş eti çekilmesi gibi problemler görülebilir. 
Bu yüzden elektronik sigara kullanıcıları dişlerine gelen bu zararın ve ağızda çıkan yaraların elektronik sigaradan kaynaklandığını düşür, aslında temel sebep ateşli sigaranın bırakılmış olmasıdır.

Elektronik Sigara ve Diş Etleri
Ateşli Sigarayı bıraktığımız için dişteki sarı tabaka giderken, diş eti ile diş arasında boşluk kalıyor ve bunu sıcak yada soğuk ile birleşmesini güçlendiriyorsunuz. Bir süre soğuk buhar kullanın etiniz dişinize tam yapıştıktan sonra makul sıcaklıklara dönüş yapabilirsiniz.

-Yüksek nikotinli likit kullanımı
-Sıcak buhar 
-Çok fazla buharlama yapmak

Bu 3 etki, Dişlerinizin hassas olduğu bu dönemde dişlerinize zarar verir, eğer elektronik sigaraya yeni başladıysanız ve sigarayı yeni bıraktıysanız bir süre soğuk buhar kullanın. Diş eti kanamaları artar, çekilme ciddi boyutlara doğru ilerlerse mutlaka bir hekime başvurun!

Çözümler

Aktardan kekik alın bildiğimiz top halinde olup satılan her gün akşam demeyin 5-10 dk arası. Günde 3 defa gargara yapın hatta diş fırçanızda sürüp dişlerinize uygulayın. 1-2 ay bunu devam ettirin. Her gün bir su bardağı civarı su ile bir yemek kaşığı demleseniz yeter. Her gün yapılmalı ,taze olması için. Bir iki ay sonra şikayetinizin kalmadığını göreceksiniz.

Ayrıca C vitamini açısından zengin beslenmek diş etlerinizin güçlenmesine yardımcı olacaktır, C vitamini eksiliği diş eti çekilmesinin temel sebeplerinden biridir.

ve son olarak bol bol su için .

 

Leave a Comment